Teleradyoloji Radyolojionline.com Radyoloji Raporlama

Hastanızın imajları ve raporları her yerde sizinle

Globalleşen dünyada arşivleme ve tanısal görüntüleme imajlarının paylaşımı konusunda ülkemizdeki boşluğu doldurmak ve en doğru tanısal raporların oluşturulması için konusunda uzman radyologların bir araya gelmesi ile kurulan radyolojionline, doktorlara, referans merkezlerde çekilmiş MR, MR anjiyografi, BT, mamografi, sintigrafi veya dijital röntgen imajlarını ve raporları dünyanın her yerinden internet üzerinden görme imkânı sunuyor.

Euromed Görüntüleme Merkezi ve Maltepe Görüntüleme Merkezi ortak kuruluşu olan radyolojionline’ın başında Prof. Dr. Levent Çelik bulunuyor. Ekipte; Radyoloji uzmanı Dr. Nuri Tasalı (Genel Müdür), Radyoloji uzmanı Dr. Alper Arman, Radyoloji uzmanı Dr. Oğuz Cantimur ve PACS Manager Tamer Belir yer alırken, 10’u aşkın konsültan radyoloji uzmanı da hizmet veriyor. Tüm bu hizmetler www.radyolojionline.com sitesinden gerçekleştiriliyor. Radyolojionline Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Levent Çelik, çalışmaları hakkında sorularımızı cevaplandırdı: Radyolojionline.com ne zaman kuruldu? Görüntüleme merkezi olarak grup olduğunuzu birkaç merkezinizin olduğunu düşünün. Sizin kraniom yazan çok kıymetli bir hocanız var, meme ile ilgilenen kıymetli bir hocanız var. Ama sizin her merkezinizde meme grafisi çekiliyor. Her merkezde bu çekimler değerlendirileceğine, görüntüler çağrı merkezi konseptiyle tek bir merkezde toplanarak ortak raporlama yapılıyor. Bu hizmetler önce bir iç ihtiyaçtan dolayı kuruldu. Sonra biz bu hizmeti neden başka kurumlara ve hastanelere vermeyelim dedik ve Ocak 2006’da başlayan planlama ve altyapı süreci sonunda Mayıs 2006 tarihinde Maltepe-İstanbul’da radyolojionline’ı kurduk.

Çağımızda kanıta dayalı tıp anlayışı yerini hastaya ait bilgilere dayalı tedavi anlayışı ile paylaşmaya başlamıştır. Gelişmiş teknolojilerin kullanıldığı modern görüntüleme modaliteleri ile elde edilen imajların yorumlanması sistem bazında uzman radyologlara ihtiyacı ortaya çıkarmaktadır. Tanısal görüntüleme imajları çekimden dakikalar sonra görülebilir. radyolojionline.com imajları doktorlarımız için arşivler. Çekimler aylar, hatta istenirse yıllar sonra bile internet üzerinden görülebilir. Hizmet paketlerimiz arasında; Radyolojik imajların raporlanması, Radyolojik konsültasyon, Radyolojik imajların arşivlenmesi, Radyolojik imajların raporlanması ve arşivlenmesi, Tüm Departman Çözümü yer almaktadır. Çözüm ortaklarımız ise, RIS: Denge Bilişim, PACS: Imedit Sağlık Hizmetleri, Kurumsal Pazarlama ve Tanıtım: Nova Danışmanlık’tan oluşmaktadır. Teleradyoloji nedir? Teleradyoloji medikal imaj değerlendirmesinin yer ve zamandan bağımsızlaşmasını ifade etmektedir. Teleradyoloji ile temelde imajlar elde edildikleri yerler dışında raporlanabilmektedir. Teleradyoloji uygulamaları sıklıkla PACS ve RİS (Radyoloji Informasyon Sistemi) sistemlerinin bir uzantısı olarak yapılmaktadır.

Son yıllarda medikal teknolojilerinin gelişimi, bilgisayar teknolojilerinin gelişimi ile paralellik gösteriyor. Tanıda kullanılan görüntüleme yöntemlerinin değişmesiyle birlikte, elde edilen görüntü ve raporların taşınması ve saklanmasında da bazı kolaylıklar oluşmaya başladı. Bu konudaki en son gelişme ise, kısaca PACS olarak adlandırılan (Picture Archiving and Communication System) görüntü arşivleme ve iletişim sistemi. PACS, radyolojik görüntülerin dijital olarak elde edilmesi, arşivlenmesi ve iletilmesi sistemi olarak tanımlanabilir. Sistem, dijital olarak elde edilen görüntülerin saklanmasını sağladığı gibi, bu görüntülerin bilgisayar ağları aracılığı ile sağlık merkezinin içinde yer alan herhangi bir bilgisayara veya başka merkezlere ulaştırılmasına da imkân tanıyor. Sistemin kuruluşu için görüntülemenin ortak dili olan DICOM formatında görüntü gönderen altyapının olması yeterli. Hangi tür görüntüler ne kadar süre ile arşivlenebilir? İstenildiği kadar saklanabilir. Burada zor olan görüntüleri saklamak değildir. Daha sonra gerektiğinde binlerce hasta arasından onları en hızlı şekilde bulabilmektir. Bunu sağlayabilmek için imajların depolanması sırasında ciddi bir altyapı gerektirmektedir. Görüntülerin arşivlenmesinin hastanın takibi açısından ne faydası vardır? Hasta tekrar geldiği takdirde, önceki ziyaretlerindeki ilgili görüntüler ve raporlar karşılaştırma amaçlı kullanılır.

Hastaların filmleri taşıması veya saklaması gerekmez. Dijital ortamda saklanan görüntüler sararmaz, kararmaz ve ilk günkü kalitesinde gerekirse tekrar basılabilir. Hastanın doktoru istediği takdirde bu görüntülere ulaşabilir mi? Evet, web tabanlı sistem ile internet üzerinden her zaman her yerden hastasının görüntülerine ulaşabilir. Hatta internete bağlandığı bilgisayarda CD yazıcı varsa hastasına görüntüleri inceleyebileceği yazılım ihtiva eden CD oluşturabilir. Hastaneler veya görüntüleme merkezleri bu sistemden nasıl faydalanabilir? Merkezi PACS hizmeti kullanılarak kendi merkez veya hastanelerinde pahalı yatırımlar yapmadan hastaların görüntüleri istenildiği kadar arşivlenebilir. İnternet altyapısı kullanıldığından Türkiye’nin her yerinden kesintisiz ve ek bir yatırım yapmadan sisteme ulaşmak mümkün. Hastanelerimiz bizimle isterse haftalık, aylık ve yıllık anlaşabilirler. radyolojionline.com imajları ne kadar süre saklıyor? Uzaktan raporlama için gönderilen imajlar ve raporlar çekiminden itibaren 1 yıl süre ile sistemde saklanıyor. Ek ücret karşılığında daha uzun saklanma opsiyonu da mevcut. Uzaktan raporlama nedir? Uzaktan raporlama, radyolojik görüntülerin, konusunda uzman radyolog doktorlar tarafından çekim yapılan yerin dışındaki herhangi başka bir yerde veya kentte veya ülkede değerlendirilmesi ve görüntülere rapor yazılması demektir. Dünyada uzaktan raporlamanın geçmişi nedir? Yurt dışında uzun yıllardır uygulanan bir sistemdir. Örneğin ABD’de çekilen bazı filmler benzer sistemlerle Hindistan ve Avustralya’da yazılabilmektedir. Uzaktan raporlama hızı teknolojik gelişmelere paralel olarak giderek artmıştır. Ülkemizde ise radyolojionline.com bu konuda bir ilki gerçekleştirmektedir.

Uzaktan raporlamanın faydaları nelerdir? Radyolog hekimin olmadığı yerlerde, özellikle acil servisler için uzaktan raporlama hizmeti hayat kurtarıcı olabilir. Türkiye’nin coğrafi şartları düşünülürse yeterli sayıda radyoloji uzmanı olmayan veya uzman görüşü istenen tetkiklerde uzaktan raporlama kolay ve ucuz bir çözümdür. radyolojionline.com hangi saatlerde raporlama yapıyor? Gece, hafta sonu veya tatil sıkıntısı olmadan radyoloji merkezimizde 7 gün 24 saat raporlama hizmete veriliyor. Acil notu düşülmüşse 1 saat, 2 saat ibaresi konmuş ise raporlama hemen yapılıyor. radyolojionline.com uzaktan raporlama ve arşivlemede hangi sistemi kullanıyor? % 100 web tabanlı PACS sistemi ile hizmet vermekteyiz. Bu sistemde aynı hastanın imajları üzerinde gerçek zamanlı konsültasyon mümkün mü? Evet, aynı anda hizmet verdiğimiz merkezler ve uzmanlarımız aynı hastaya internet üzerinde bakabilir ve hasta hakkında fikir alışverişinde bulunabilir. İmajlar ve raporlar herhangi bir bilgisayardan görebilir mi? İmajları ve raporları görebilmek için bilgisayarda Windows 2000 veya XP kurulu olması ve internete bağlı olmak yeterlidir. Referanslarınızdan bahseder misiniz?

Referanslarımız arasında: Hospitalium Group – İstanbul, Çerkezköy Güven Hastanesi – Tekirdağ, NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi – İstanbul, Şifa Ataşehir Hastanesi Görüntüleme Merkezi –İstanbul, Letam Görüntüleme Merkezi –Lefkoşe, Maltepe Görüntüleme Merkezi –İstanbul, Euromed Görüntüleme Merkezi –İstanbul bulunmaktadır. Verdiğiniz hizmetin ücreti konusunda bilgi verir misiniz? Radyolojionline.com hiçbir kota istemez. İsterseniz yılda 1 tane danışmak için sorun, isterseniz her çekiminizi yazdırıp ayda bin tane gönderin. Sadece değişen aralıklarla, volume göre azaltılmış, kotalandırılmış bir ücret ister. Bu ücret de gayet ayakları yere değen bir ücrettir.
tasarım & programlama Nar Bilişim